27 Ekim 2011 Perşembe

Romantic Road, Almanya, Ekim 2011


Nürnberg
Daha önce de bahsetmiştim, Almanya’da gezmenin en güzel tarafı hızlı olmayan (Türkiyeye göre gayet hızlı tabi) trenlerle -ki bunlar RE – IRE ve S bahn olabilir- gezmek. Pazar günü için 31 € ya bölgesel bilet aldık ve aşağıda anlatacağım şehirlere aynı gün içinde bu bilet ile gittik. Evet, erken kalktık, evet yorulduk ama hesaplı bir şekilde 4 farklı yere uğradık. Bu bölgesel (aynı bölge içinde değilse tüm Almanyayı kapsayan Hafta sonu bileti de var) tren ile ilk trenimiz Münihten Nürnbergeydi, sabah 5:03 trenine (Türkiyeye göre 4:03 :) )  binmek için önce metroya bindik ki metro 4:30 da açılmıştı, ana tren istasyonundan bir kahve alıp trende uyukladık. Nürnberge indiğimizde daha hava aydınlanmamıştı bile :) 20 dakikada kahvaltı yapıp Nürnbergi,  haritadaki gibi gezdik.Çok beğendik Nürnbergi,hem büyük şehir hem tarihi ve rengarenk, aslında Romantik Yol üzerinde değil ama bizce dahil edilmeli :)

Würzburg
2 saatlik yürüyüşümzden sonra Romantik Yolun resmi olan ilk durağına, Würzburga geldik. Şu şekilde turumuzu yaptık.Bilhassa köprüden manzarası etkileyiciydi, Röntgen müzesini fotoğraflayıp Rothenburg'a gitmek üzere yola çıktık.

Rothenburg ob der Tauber
Bir aktarma yaparak Almanya’nın en güzel yerlerinden biri olan Rothenburg ob der Tauber şehrine geldik. Bu küçük ama büyüleyici şehir bizi masal dünyasına götürdü.
Şu şekilde gezdik. 


 Bu son fotograftaki çocuklar arabalar arasında top oynayabilir tabelası enteresandı :)

Augsburg
Rothenburgdan 2 aktarma ile Augsburga geldik, çok yorulduğumuzdan olsa gerek burada pek bir güzellik bulamadık, Romadan kalma kalıntıların olduğu yerdeki kilise güzeldi fakat diğer Alman şehirlerinden güzel değildi. 


Augsburgdan Munihe geldiğimizde akşam 8 olmuştu, yemeğimizi yiyip biramızı içip derin bir uykuya daldık.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder