20 Aralık 2010 Pazartesi

Pasaportlar için önemli uyarı

Son Bilgi
Türkiye’de çipli e-pasaport dönemi başlayalı altı aydan fazla oldu. Ancak, hala “eski pasaportlar ne olacak?”, “eski pasaportumun süresini ne zamana kadar uzatabilirim?”, “yeni pasaport almazsam, yurtdışına çıkamaz mıyım?” gibi sorular havada uçuşuyor.
Konuyu, en iyi bilen kişiye, Dışişleri Bakanlığı’nın idari işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru’ya sordum.
Aldığım cevap şu,

"E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecekti.  Bununla birlikte, eski tip pasaportlardan geçerlilik süresi sona erenler 31 Ocak 2011 tarihine kadar uzatılabilecektir.  Diğer bir deyişle, 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren pasaportlarının süresi biten vatandaşlarımız pasaportlarını temdit ettiremeyecekler, yeni pasaport almak zorunda olacaklardır.  Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde ve her halükarda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecektir.”
Yani;
ESKİ PASAPORTLARINDA SÜRE OLANLAR- Eski pasaportlarında süreleri uzun olanlar, bu pasaportları 2015 yılına kadar kullanabilecekler. Yani ellerindeki mevcut pasaportlarda son kullanma süresi 24 Kasım 2015’e kadar olan vatandaşlar, bu pasaportlarla istedikleri gibi seyahat edebilecekler. Yeni, çipli pasaporta geçmelerine gerek yok.

ESKİ PASAPORTUNDAKİ SÜRESİ KISA OLANLAR- ellerindeki mevcut, eski pasaportlarında süreleri sona ermek üzere olanlar ise, yeni çipli pasaport almak durumundalar. Ellerindeki pasaport defterinde hala vize için yer olmasına rağmen, bu eski pasaportların sürelerini uzatamayacaklar. 31 Ocak 2011’den itibaren süresi biten tüm pasaportların yerine, yeni çipli pasaport verilecek.


Pasaportlar için önemli uyarı!
Yeni düzenlemeyle 2011 yılı itibariyle eski pasaportlar tamamen kullanımdan kalkacak. Eski pasaportlarla vize almak 31 Ocak 2011 tarihinde sona erecek.

Çipli pasaport uygulaması nedeniyle eski pasaportların değiştirilmesi kapsamında tanınan ve süresi 2015 yılı olarak belirlenen süreç erkene alındı. Yeni düzenlemeyle 2011 yılı itibariyle eski pasaportlar tamamen kullanımdan kalkacak. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün(ICAO) belirlediği standartlarda makinede okunabilen e-pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kargo aracılığıyla adreslere gönderilmeye başlanmıştı. Bununla beraber kullanılan eski tip pasaportlar da 24 Kasım 2015 tarihine kadar geçerli olacaktı.

Nisan ayında yürürlüğe giren kanunun ardından, yasa çıkmadan önce alınan pasaportlarla özellikle Avrupa Birliği( AB) ülkelerine gitmek için vize başvurusunda bulunan vatandaşların olumsuz cevap alması ve yeni tip pasaportların yürürlüğe girdiği ilk günlerdeki yoğunluğun azaldığı gerekçesiyle eski pasaportların kullanım süresi 2011'e çekildi.

Eski pasaportlarla vize almak 31 Ocak 2011 tarihinde sona erecek. Vize almak isteyen vatandaşların mağdur olmamaları için bu uyarıyı dikkate almaları istendi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder