23 Mayıs 2013 Perşembe

Zagreb, Hırvatistan, Nisan 2013Zagreb’e indiğimiz ilk gün, Ljubljana’ya gidip geldiğimizden (tek yön 140 km.) Zagreb’e geri döndüğümüzde akşam 7 olmuştu ve ilk akşam ufak bir yürüyüş ile Vincek adlı cafede İtalyan dondurması yiyip otelimize geri döndük.
Ertesi gün -tam gün- Zagreb’i turladık. 

Bizim yaptığımız şekilde gezmenizi öneririm çünkü Zagreb’in üst bölgesine teleferik ile çıkmassanız, yokuş yukarı yürümek sizi yorabilir, bu yüzden üst kısmı gezerken Vincek cafesinin hemen yanından teleferiğe (5 Kuna) binip yukarı çıkmanızı öneririm.
Şehir manzarasını fotoğrafladıktan sonra şeker çatılı kiliseye ilerlerken “kırık kalpler müzesi” broken relationship müzesinin yanından geçip çevresinde bir tur attık ve Stone Gate adlı açık hava kilisesinin içinden geçtik. Burası, Hırvatlar için kutsal bir yer çünkü 1400 lü yıllardaki şehri yakan yangın, zamanında giriş kapısı olan burasını da yakmış fakat Meryem ana ve oğlu tablosu – çizimi yangının ortasından, hiçbir yara almadan kurtulmuş. Bu yüzden burası bir ibadethaneye çevrilmiş ve her zaman dua edenler görebilirsiniz. Atlı heykelin yanında dinlenirken gerçek atlılar ve takımı yanımızdan geçti. 
Buradan aşağı inip büyük kiliseye doğru ilerlerken barlar sokağına girince kendimizi bir barda bira içerken bulduk.
Kilise, dinamo Zagreb store, açık Pazar derken ilk kısmı bitirip, aşağıya doğru yürüdük.
Burada daha çok parklar vardı, ücretli olan botanik parka girmedik. Müzeler, tiyatro salonundan geçip son durağımıza, yemek yemeye geldik.
Zagreb, Ljubljana’dan daha eski, büyük ve daha tarihi bir şehirdi. Biraz Budapeşteyi andırır bir havası vardı.
Balkanların her yerini gezmek istiyoruz aslında ve en kuzeyden başladık buna, ileride Saraybosna, Belgrad, Üsküp, Priştine, Ohrid, Dubrovnik planlarımız arasında.
Ayrıca bebeğimiz ile yaptığımız ilk gezimizdi bu, kızım bizimle çok uyumluydu, beraber gezdik ve gezerken bize pek zorluk çıkarmadı, sadece 2. Ve son gecemizde nöbetçi eczaneyi bulup, fitil almam gerekti. Bu da aslında bize bir uyarıydı, her türlü yedek ilacımızı yanımıza alacağız bundan sonra.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder